Edo, wydarzenia związane z Japonią
komentarze 3

Podróż do Edo. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

25 lutego 2017 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie otwarta została wystawa „Podróż do Edo. Japońskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza”. Wystawę można było zwiedzić z jej kuratorką – panią Anną Katarzyną Maleszko, organizatorką licznych wystaw poświęconych sztuce japońskiej. Nie mogło mnie tam zabraknąć.

podróż do Edo wystawa

Na wystawie „Podróż do Edo” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Podróż do Edo

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentuje najsłynniejsze prace graficzne takich artystów ukiyo-e jak, m.in. Utagawa Hiroshige, Kitagawa Utamaro i Katsushika Hokusai (który z resztą urodził się i zmarł w Edo; obecnie: Tokio). Są to dzieła z prywatnego zbioru francusko-polskiego Japończyka, mieszkającego na stałe w Paryżu Jerzego Leskowicza, który zgromadził ponad dwa tysiące japońskich drzeworytów. Wybrane z tej wielkiej kolekcji przez Annę Katarzynę Maleszko do prezentacji w Muzeum Narodowym drzeworyty są to jednymi z pierwszych wydań.

Dlaczego jest to ważne? Ponieważ, jak dowiedziałam się w trakcie oprowadzenia kuratorskiego, wykonanie pierwszych odbitek drzeworytów bardzo często nadzorował sam artysta. Z natury rzeczy były więc one staranniej wykonane, miały bogatsze kolory i cieniowanie (tzw. bokashi) od tych wykonanych w późniejszym okresie. Z resztą przekonałam się o tym osobiście – odbitki z cyklu Sto widoków Edo, które dotychczas oglądałam w książce, miały się nijak do kolorów i wykonania tych zaprezentowanych na wystawie. Z resztą przekonajcie się sami. Po lewej – prezentowane na wystawie drzeworyty z kolekcji Jerzego Leskowicza, po prawej – grafiki (1:1) z albumu Mikhaila Uspenskiego Hiroshige: One Hundread Views of Edo.

podróż do Edo

Dwie łodzie na kanale Yotsugidori (Utagawa Hiroshige)

podróż do Edo

Piece do wypalania ceramiki nad Sumidą przy promie Hashiba (Utagawa Hiroshige)

podróż do Edo

Klony w Mama przy chramie Tekona-no yashiro i most Tsugihashi (Utagawa Hiroshige)

podróż do Edo

Staw Chiyogaike w Meguro (Utagawa Hiroshige)

podróż do Edo

Fajerwerki przy moście Ryogoku (Utagawa Hiroshige)

Wystawa w Muzeum Narodowym

Na wystawie przedstawiono panoramę krajobrazów i życia Japonii XVIII i XIX wieku. Składają się na nią m.in. takie cykle jak Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tōkaidō, Sześćdziesiąt dziewięć stacji na gościńcu Kisokaidō (inna nazwa Nakasendō), a także słynne pejzaże Utagawy Hiroshige Sto widoków Edo i Słynne widoki Kioto.

podróż do Edo wystawa

Podróż do Edo

Ekspozycja mieści się w siedmiu salach. Została ułożona tak, by przedstawiać podróż wzdłuż dwóch najsłynniejszych szlaków łączących Tokio i Kioto w okresie Edo. Można więc zwiedzać wystawę w dwie strony i na dwa sposoby – z Tokio (siedziby shoguna) do Kioto (siedziby dworu cesarskiego) lub z Kioto do Tokio oraz podróżować przez Alpy Japońskie (Kisokaidō) lub wzdłuż wschodniego wybrzeża (Tōkaidō). Dodatkowo na wystawie znajduje się tzw. sala warsztatowa. Można w niej obejrzeć oryginalne narzędzia i przybory drzeworytnicze, a także prześledzić cały proces powstawania kolorowej odbitki drzeworytniczej.

podróż do Edo wystawa

Podróż do Edo. Etapy barwienia drzeworytu

podróż do Edo wystawa

Podróż do Edo. Sala warsztatowa

podróż do Edo wystawa

Podróż do Edo. Trzy z wielu etapów barwienia czarno-białego szkicu

Odwiedzenie wystawy było dla mnie czymś w rodzaju podróży sentymentalnej, ponieważ w wielu miejscach prezentowanych na drzeworytach byłam osobiście. Niektóre przemierzałam zupełnie świadomie (tak jak środkową część Kisokaidō, śladami mojego ulubionego poety z okresu Edo, Matsuo Basho), do innych trafiałam przypadkiem, jak do Kanbara-juku w Shizuoce.

Wystawa Podróż do Edo – informacje praktyczne:

 • Wystawę można zwiedzać do 7 maja 2017 r.
 • Wystawie towarzyszą liczne wydarzenia i wykłady. Warto sprawdzić ich kalendarz.
 • Na wystawie dostępne są audio-przewodniki, audiodeskrypcje i multimedialny przewodnik dla dzieci. Można je bezpłatnie wypożyczyć w punkcie informacji MNW.
 • Ceny biletów na wystawę czasową:
  normalny – 20 zł,
  ulgowy – 15 zł,
  rodzinny – 50 zł (2 osoby dorosłe + dzieci do lat 18, maks. 6 osób),
  grupowy – 15 zł / osoba (min. 10 osób),
  dzieci do 7. roku życia – wstęp bezpłatny;
 • Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli 10:00-18:00; w czwartki do 21:00.

 

Kultura okresu Edo jest bardzo interesująca i mam Wam wiele do opowiedzenia, dlatego z okazji wystawy Muzeum Narodowego w Warszawie na blogu pojawił się specjalny cykl wpisów poświęconych Epoce Edo.
 

Nie bądź sknera,
podziel się z innymi!

Filed under: Edo, wydarzenia związane z Japonią

by

Z pochodzenia Sanoczanka, Japanofil, wolontariusz tęskniący za Afryką i etnograf-pasjonat. // Just a small town girl who always dreamed of travels and faraway places... Now Warsaw-based international relations analyst, travel blogger & folklore enthusiast, who cherishes nature, simple life & Irish traditional music. Japanophile. Addicted to haribo jellies & …red lipstick.

3 Comments

 1. Ania W. says

  To super! Idealnie na majówkę, gdyby na przykład nie dopisała pogoda, a ktoś został by w Warszawie.

  • W pogodny dzień też można – na przykład w czwartek, kiedy MNW jest czynne do 21 🙂

Dodaj komentarz